Principal's Portal



Dear Students,

I greet all members of the large family; our students, fellow colleagues in teaching and non- teaching ...

Read More

Committees

A.Central Admission Committee (Academic Year 2016-2017)

1.Principal, Chairperson

2. Secretary Staff Council, Convenor
3. All Teacher-in-charges (TICs) (Ex- Officio Member/ Convenor, Sports & ECA)
a) Dr. Kusha Tiwari, Department of English
b) Dr. Samrendra Kumar, Department of Hindi
c) Ms. Supriti Mishra, Department of Economics
d) Mr. Sanoj Kumar, Department of History
e) Dr. Neena Shireesh, Department of Political Science
f) Dr. S.B. Rathore, Department of Commerce
g) Dr. Seema Dabas, Department of Physics
h) Dr. Sanjay Kumar, Department of Chemistry
i) Mr. Balram Kindra, Department of Mathematics
j) Mr. V.S. Jaggi, Convenor Sports
k) Dr. Gayatri Chaturvedi, Convenor, B.A. Prog.
l) Dr. Alka Sharma, Convenor, ECA

B.Admission Scrutiny Committee
Mr. Pankaj Kumar Chaudhary, Secretary, Staff Council (Convenor)
Arts

1. Dr. Prabhat Kumar Sharma
2. Mr. Kinshuk Majumdar

Science
1. Mr. Balram Kindra
2. Dr. Ashu Gupta
3. Dr. Narendra Singh
Commerce
1. Dr. Mast Ram
2. Mr. Jasveer Singh
C. Admission Grievance Committee
1. Ms. Niti Agrawal (Convenor)
2. Mr. Anil Khurana
3. Dr. Jaya Kakkar
4. Dr. Sujata Tewatia
D. Special Categories Enabling Admission Committee
1. Mr. Subodh Kumar (Convenor)
2. Mr. Anil Khurana
3. Dr. Ravindra Kumar
4. Mr. Nand Kishor
5. Dr. Rohan Mandal
6. Mr. Jitendra Kumar Meena
Staff Council Committees
A. Fee Concession Committee

Commerce


1. Dr. Anil Khurana, Convenor
2. Ms. Anita Sikandar
3. Dr. (Mrs.) Madhu Garg
4. Dr. Jasvir Singh

Arts

1. Dr. Supriti Mishra
2. Dr. Manila Kohli
3. Dr. Rajkumar Prasad

Science

1. Mr. Balram Kindra, Convenor
2. Dr. Seema Dabas

B. Girls Common Room (GCR) Committee

1. Dr. Neena Shireesh, Convenor
2. Dr. Komila Suri
3. Ms. Sumita Sharma
4. Dr. Gayatri Chaturvedi
5. Ms. Neeti Agarwal

C. Canteen Committee

1. Dr. Amitabh Kumar, Convenor
2. Dr. Neena Shireesh
3. Dr. Satya Priya Pandey
4. Dr. Seema Dabas
5. Dr. Samrendra Kumar
6. Dr. Mast Ram

D. Garden Committee

1. Dr. Ashu Gupta, Convenor
2. Dr. Jasvir Singh
3. Ms. Sujata Tewatia
4. Dr. Jaya Kakkar
5. Mr. Sanjeev Kumar
6. Dr. Rajeshwari

E. Conference Allowance & Students Funds Allocation Committee

1. Dr. Raj Kumar Prasad, Convenor
2. Dr. Ashu Gupta
3. Dr. Shobha Khatri
4. Dr. Satya Priya Pandey
5. Dr. Manila Kohli
6. Dr. Usha Kashyap
7. Dr. Kavita Arora

F. Examination Committee

1. Dr. Vinod Kumar (Chemistry), Convenor
2. Mr. Pankaj Kumar Chaudhary
3. Dr. Reeta Sharma
4. Dr. Supriti Mishra
5. Dr. Sanjay Kumar (Chemistry)
6. Dr. Prabhat Sharma
7. Dr. Monika Goyal

G.Sports Committee

1. Mr. Virender Singh Jaggi, Convenor
2. Dr. Ravindra Kumar
3. Dr. Balram Kindra
4. Dr. Monika Goyal
5. Dr. V.K.Agarwal
6. Mr. Sanoj Kumar
7. Dr. Shobha Khatri

H.Establishment & Development Committee

1. Dr. Narendra Singh, Convenor
2. Dr. Pawan Kumar Adewa
3. Dr. Amitabh Kumar
4. Dr. Vinod Kumar (Chemistry)
5. Dr. Reeta Sharma
6. Mr. Vyas Kumar Bajpai
7. Mr. Virender Singh Jaggi

I. Prospectus Committee

1. Mr. Jitendra Meena, Convenor
2. Dr. Anil Khurana
3. Dr. Rohan Mandal
4. Dr. Rakesh Kumar Meena

J. Computer Committee / I.T. Committee

1. Dr. Bharat Garg, Convenor
2. Mr. Virender Singh Jaggi

K. Workload Committee

1. Dr. Samrendra Kumar, Convenor
2. Ms. Annie Thomas Rojer
3. Dr. Vijay Kumar Sharma
4. Mr. Sanjay Singh (History)
5. Dr. Sita Ram Kumbhar
6. Dr. Mast Ram
7. Dr. Subodh Kumar

L. Magazine Committee

1. Mr. M.Abbasuddin Tapadar, Convenor
2. Dr. Nand Kishore
3. Dr. Gayatri Chaturvedi
4. Dr. Jyoti Attri

M. Grievances Committee

1. Ms. Sujata Tewatia, Convenor
2. Dr. Jaya Kakkar
3. Dr. Usha Kashyap
4. Mr. Pawan Kumar Adewa

N. Time Table Committee

Science

1. Dr. Sanjay Kumar, Convenor
2. Dr. Subodh Kumar

Arts

1. Dr. Kusha Tiwari, Convenor
2. Mr. Rajarshi Kalita
3. Mr. Sita Ram Kumbhar

Commerce

1. Dr. V.K.Agarwal, Convenor
O. Fine Arts& Culture (Performing)

Performing

1. Dr. Alka Sharma, Convenor
2. Dr. M.Abbasuddin Tapadar
3. Ms. Shivali Kharbanda
4. Mr. Sanjay Singh
5. Dr. Rajeshwari
6. Dr. Niti Agarwal
7. Ms. Dipti Sharma

Fine Arts & Culture (Non performing)

1. Dr. Gayatri Chaturvedi, Convenor

P. Debating

1. Dr. Narendra Singh, Convenor
2. Dr. Arkaja Goswami
3. Mr. Kinshuk Majumdar

Q. NSS Committee

1. Ms. Jyoti Attri (Eco.), Convenor
2. Mr. Sanjeev Kumar
3. Dr. Bharat Garg

R. Students Election Committee

1. Mr. Sanoj Kumar, Convenor
2. Ms. Sumita Sharma

S. Proctorial Board

1. Dr. Alka Sharma, Convernor
2. Mr. Pankaj Kumar Chaudhary
3. Dr. Rohan Mandal
4. Dr. Ruchika Ramakrishnan

T. Academic Affairs & Monitoring Committee

1. Dr. Shyam Babu Rathore, Convenor
2. Dr. Subodh Kumar
3. Dr. Vijay Kumar Sharma
4. Dr. Ruchika Ramakrishnan
5. Dr. Rakesh Kumar Meena
6. Dr. Prabhat Sharma

U. Students Union Advisory Committee

1. Dr. Arkaja Goswami, Convenor

V. Website Committee

1. Dr. Rajarshi Kalita, Convenor
2. Ms. Dipti Sharma
3. Dr. Kusha Tiwari
4. Dr. Nand Kishor
5. Jyoti Attri (Eco.)

W. Library Committee

(Incharge Ex-Officio member)
1. Mr. Vyas Kumar Bajpai, Convenor

X. Skill Development Committee

1. Dr. Kavita Arora, Convenor
2. Ms. Shivali Kharbanda
3. Ms. Anita Sikandar
4. Dr. Kinshuk Majumdar

Y. Ambedkar Study Centre

1. Mr. Sanoj Kumar, Convenor
2. Dr. Ravindre Kumar
3. Dr. Sanjay Kumar
4. Dr. Rajeshwari
5. Mr. Subodh
6. Mr. Jitendra Kumar Meena

S.No.

Name of Teacher

Designation

Department

Mobile No.

1

Dr. Usha Kashyap

AssociateProf.

Commerce

9891379466

2

Dr. Jaya Kakkar

Assistant Prof.

History

9810559249

3

Dr. Vinod Kumar

Assistant Prof.

Chemistry

9818271477

4

Dr. Prabhat Sharma

Assistant Prof.

Hindi

9311889861

5

Ms. Veena Tiwari

Assistant

Accounts

6

Mr. Mahender Kumar

S.O.(Admn.)

Administration

9818134489

7

Ms. Radha Doni

Legal Expert

Advocate

9999498856

Grievance Redressal Committee (Under UGC)

S.No

Name

Department

Designation

Contact No.

1

Dr. Jagmohan Negi

Chairman

2

Dr. Alka Sharma

History

Member

9810325759

3

Dr. Anil Khurana

Commerce

Member

9891496321

4

Dr. Usha Kashyap

Commerce

Member

9891379466

5

Mr. Bharat

Commerce

Student Member,
B.Com(H) IIIrd Year,
Roll No-1518

UGC-ICC Grievance Redressal Committee

S.No

Name

Department

Designation

Phone No.

1

Dr. Neena Shireesh

Political Science

Presiding Officer

9811517818

2

Dr. Ruchika Ramakrishan

Commerce

Member

9910991840

3

Dr. Prabhat Sharma

Hindi

Member

9560020228

4

Mr. Atul Jain

Account

Member

9818048904

5

Ms. Veena Tiwari

Account

Member

6

Ms. Deepa Roy Chowdhury

xyz

Member

7

Dr. Usha Kashyap

Commerce

Special Invitee

9891379466

8

Ms. Taru Jain

Student Member

B.Com (H) III yr.

9

Ms. Ankit Pal

Student Member

B.Sc (Phy.Sc)III yr.

10

Ms. Pooja

Student Member

B.A.(H) Hindi II yr.

Admission Grievance Redressal Committee

S.No

Name

Department

Designation

Phone No

1

Ms. Neeti Agrawal

Physics

Convenor

9810391961

2

Mr. Anil Khurana

Commerce

Member

9891496321

3

Dr. Jaya Kakkar

History

Member

9810559249

4

Dr. Sujata Tewatia

Hindi

Member

9911869977

Election Grievance Redressal Committee

S.No

Name

Department

Designation

Phone

1

Dr. Hemant Kukreti

Hindi

Convenor

9818540187

2

Dr. Usha Kashyap

Commerce

Member

9891379466

3

Dr. Rajkumar Prasad

Hindi

Member

9868326848

4

Mr. J.S. Chauhan

Administration

Member(Administrative Officer)

9911152172

5

Mr. Pulkit Budhiraja

Student Member

6

Ms. Ayushi Aggarwal

Student Member

Anti-Ragging Committee

S.No

Name of Teacher

Department

Phone No

1

Dr. Reeta Sharma

Chemistry

011-22324086

2

Mr. Rakesh Kr. Meena

Hindi

9899067300

3

Dr. Samrendra Kumar

Hindi

9868096180

4

Mr. V.S.Jaggi

Sports

9911553053

Swachh Bharat Abhiyan

S.No

Name of Teacher

Department

Designation

Contact No.

1

Dr. S.B. Rathore

Commerce

Convener

9811116835

2

Dr. Arkaja Goswami

Chemistry

Member

9818896127

3

Dr. Kavita Arora

Commerce

Member

9891017261

4

Dr. Jyoti Atri

Economics

Member

9654222016

5

Mr. Jagat Singh Chauhan

Administration

Member

9911152172

6

Mr. Mahender Kumar

Administration

Member

9818134489

SC/ST/ Liaison Cell

S.No

Name of Teacher

Department

Phone No.

1

Dr. Ravinder Kumar

Physics

9868662407

2

Mr. Subodh Kumar

Mathematics

9868019241

3

Dr. Sanjay Kumar

Chemistry

8750402868

4

Dr. Rajeshwari

English

9990073973

5

Mr. Manoj Kumar

Account

9818245753

OBC Liaison Cell

S.No

Name of Teacher

Department

Phone No.

1

Dr. Rohan Mandal

History

9312944398

North East Students

S.No

Name of Teacher

Department

Designation

Contact No

1

Mr. Rajarshi Kalita

English Convenor 9868368580
PWD Students

S.No

Name of Teacher

Department

Designation

Contact No.

1 Mr. Anil Khurana

Commerce

Convenor

9868368580

Anti Smoking / Tobacco

S.No

Name of Teacher

Department

Designation

Contact No.

1

Mr. Pankaj Choudhary History Convenor 9868368580

Designed & Developed By :